powrót

16 grudnia 2003 17:04

Kierownictwu respekt



Trocki 'Nowy kurs - rok 1924' - wybór cd.


(fragment w oryginalnej pisowni > Nowy kurs fragment 5-rtf format .zip po rozpakowaniu czytany przez WordPad )

źródło: http://www.marxists.org/russkij/trotsky/index.htm pełny tekst zawarty razem z 'Nowy kurs fragment 5-rtf'


Drodzy towarzysze !



(...) To oczywiście bezsporne. Przy takim założeniu i rozumowaniu można zauważyć, że czystego i absolutnego centralizmu nie zrealizujemy i nie pogodzimy z 'przyrodą' masowej partii, oraz że ani centralizm, ani aparat w żadnym wypadku nie jawią się celem samym w sobie. Demokracja i centralizm są dwiema stronami w budowaniu partii. Zadanie polega na tym, aby te dwie strony były zrównane najbardziej sprawiedliwie, tj. najbardziej odpowiednio do wymagań chwili. W ostatnim okresie tej równości nie było. Punkt ciężkości był nieprawidłowo przesunięty na aparat. Samodzielność partii była sprowadzona do minimum. To spowodowało nawyki i rozumienie ukierunkowania, w istocie przeciwne duchowi rewolucyjnej partii proletariatu. Niezwyczajne rozszerzenie centralizmu aparatu zastępujące partyjną samodzielność pobudziło w partii poczucie niedomagania. Ono znalazło dla siebie na obrzeżach nadzwyczaj chorobliwy wyraz, w postaci tworzenia nielegalnych grup w partii pod kierownictwem jawnie wrogich komunizmowi elementów. W tym samym czasie w całej partii wzmogło się krytyczne odnoszenie się do cenralnych metod rozwiązywania problemów. Zrozumienie jak wiele, w skrajnej postaci , odczucie tego, że partyjny biurokratyzm grozi partii impasem, stało się powszechne. Podniosły się głosy przestrogi. Pierwszym oficjalnym i w wysokim stopniu ważnym wyrazem zaszłego w partii przełomu okazała się rezolucja o nowym kursie. (...)






Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy:

przyrodą , jawią się i apel do świadomości: najbardziej sprawiedliwie.

nawyki , partii i apel do świadomości: partyjną samodzielność

kierownictwem , odnoszenie się i apel do świadomości: w skrajnej postaci .

Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z najbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj L.Miller 'Nowe procedury' i inne wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: 'Przyroda jawi się najbardziej sprawiedliwa. Nawyki partii (jej) partyjną samodzielnością. Kierownictwo, odnoszenie się w skrajnej postaci'.

Trocki nawiązuje w tym fragmencie do fermentu w parti spowodowanego zbytnim centralizmem. Głosy krytyczne kwalifikuje jako wrogie komunizmowi.

Pokazuje partię jako żywioł w którym ma miejsce chwiejna równowaga centralizmu i demokracji. Żywioł ten jest w jego interpretacji głównym czynnikiem sprawczym i tu podprogowo stwierdza, że: 'Przyroda jawi się najbardziej sprawiedliwa'. To ma usprawiedliwiać bezideowość aparatu, który podążając za żywiołem robi tylko to, co jest konieczne w danej chwili dla utrzymania porządku (czytaj władzy). Oczywiście jest to wizja społeczeństwa molocha.

Następnie wydaje się przemawiać krytycznie o nadmiernym centraliźmie i w tym fragmencie mówi podprogowo: 'Nawyki partii (jej) partyjną samodzielnością '. W ten sposób sankcjonuje centralizm aparatu partyjnego i jego nawyki (o których tekstem jawnym wypowiada się krytycznie). To było jego celem, jednak nie mógł czegoś takiego powiedzieć otwarcie.

Potem dodaje podprogowo zdanie ( ma tu miejsce gra słów , bo słowo 'otnoszenije' ma wyraźne znaczenie 'respekt'): 'kierownictwu respekt w skrajnej postaci'. Tym zdaniem narzuca absolutne posłuszeństwo władzy aparatu partyjnego.

Ostatecznie więc ten fragment, który zdaje się zawierać dużo krytyzmu w stosunku do aparatu partyjnego, okazuje się w istocie utrwalać władzę w niezmienionej postaci. Na zakończenie Trocki informuje o nowej inicjatywie zwanej nowym kursem ( fragment ten pochodzi z początku tekstu 'Nowy kurs' ).




powrót